Zdrada - kryminał nordic noir

 Islandzka polityka, mroczne sekrety, zagadki z przeszłości. "Zdrada" z księgarni Tania Książka

Opis wydawcy:

Kryminał psychologiczny, w którym polityka splata się ze zbrodnią i pożądaniem a w tle pobrzmiewają echa islandzkich zaklęć i czarów.

Ursula, realizująca się dotąd zawodowo na misjach w Syrii i Liberii, postanawia zmienić tryb życia, aby spędzać więcej czasu z rodziną. Wraca do Islandii i rozpoczyna pracę jako minister spraw wewnętrznych. Sztywne biurokratyczne wymagania stale jej przypominają, że jest to praca, w której nie ma zamiaru zapuszczać korzeni. Chce jednak zrobić tyle dobrego, ile może, w tym wyjaśnić  sprawę gwałtu na piętnastoletniej Katrin Evy.

Nagle zaczyna dostawać listy z pogróżkami, w prasie pojawia się artykuł opisujący szczegóły jednej z jej prywatnych rozmów, aż w końcu dowiaduje się, że straciła kontrolę nad swoimi kontami społecznościowymi. Komu i dlaczego tak bardzo zależy, żeby usunąć ją ze stanowiska i pozostawić niewyjaśnione przestępstwa?

 
Główną bohaterką książki jest Ursula, która chce naprawić swoje relacje rodzinne. Dlatego wraca do Islandii do męża i dzieci i przyjmuje posadę minister spraw wewnętrznych. Kobieta ma przed sobą nie łatwe zadanie, musi stawić czoła odpowiedzialnemu stanowisku oraz odnaleźć miłość do swojej rodziny. Sprawy nie ułatwiają jej listy z pogróżkami, a ktoś najwyraźniej chce jej dymisji. I jeszcze ten tajemniczy bezdomny, który śledzi Ursulę i chce jej przekazać coś bardzo ważnego. Coś co wydarzyło się w przeszłości związanego ze śmiercią jej ojca.
 
Książka składa się z bardzo krótkich rozdziałów. Dzięki temu czyta się szybko, ale czasami mnie denerwowało, że rozdział kończył się w najbardziej interesującym momencie. Do tego często nie jest podane na początku o kim jest dany rozdział, co utrudniało czytanie, bo bohaterów jest sporo i można  na początku się w tym wszystkim pogubić. Sporo bohaterów, co może przeszkadzać, ale później to wszystko tworzy logiczną całość. 

Akcja toczy się powoli i spokojnie, chociaż nie brak kilku elementów zaciekawienia, a nawet zaskoczenia. Końcówka pozostawia taki trochę niedosyt. 
Książkę zaliczyłabym do bardzo lekkich kryminałów. Nie ma drastycznych opisów, więc jeśli ktoś lubi kryminały w wersji lekkiej to polecam. 
Inne ciekawe książki na wakacje znajdziecie w księgarni Tania Książka w dziale Nowości.
Lubicie skandynawskie kryminały?

Pozdrawiam
Komentarze

:)