Księga Etty

 "Księga Etty" jest kontynuacją "Księgi bezimiennej akuszerki". Recenzję tej książki pisałam tutaj. Pierwsza część szokuje, miejscami przeraża. Chociaż to fikcja, to czasami staje się taka rzeczywista. 


Podczas tajemniczej gorączki na świecie umiera bardzo dużo ludzi. Nielicznym udaje się przeżyć, a są to w większości mężczyźni. Kobiety stają się niewolnicami mężczyzn, często wykorzystywane, sprzedawane. Porody dla kobiet są bardzo niebezpieczne, a większość noworodków umiera.  Bezimienna akuszerka widzi koniec starego świata i musi przystosować się do nowej rzeczywistości. Przebiera się za mężczyznę, żeby przeżyć.

Po latach już w całkiem w innym świecie, rodzi się Etta. Nie znała starego świata, o tym jak kiedyś było słyszała z opowieści oraz czytała Księgą Bezimiennej Akuszerki. Dziewczyna staje się szabrowniczką, wędruje, poszukuje ciekawych rzeczy, często ze starego świata, które mogą się jeszcze przydać. W drodze przebiera się za mężczyznę, staje się Eddym. Czasami musi stawić czoło handlarzom niewolników, którzy polują na kobiety i dziewczynki. Jej misją jest zabijać handlarzy i ratować kobiety z ich rąk. Jednak będzie musiała stawić czoło groźniejszemu przeciwnikowi i uratować swoich bliskich. Dotąd jej życie było wędrówką, teraz będzie walką.

Książka, tak jak pierwsza część, przeraża i szokuje. Jak niewiele trzeba, żeby stracić swój bezpieczny świat. Jedna choroba i wszystko się zmienia. Powieść czyta się szybko, wciąga i daje do myślenia. Życie bohaterów jest podzielone na te ze starego świata i na te z nowego. I tak sobie pomyślałam, że teraz u nas jest podobnie. Dzielimy życie na te sprzed pandemii i na te, które jest teraz. W starym świecie nie nosiliśmy masek na twarzy, nie baliśmy się podać ręki innej osobie. W starym świecie szkoły były otwarte, mogliśmy pójść na kawę do kawiarni, na pizzę z dzieciakami. W starym świecie mało kto znał słowo OBOSTRZENIA i można było oddychać pełną piersią. Jak niewiele trzeba, żeby fikcja z książki stała się rzeczywistością.

Za przeczytanie książki dziękuję Wydawnictwu Rebis

Pozdrawiam
Komentarze

:)