Esesmanka

Przeczytałam dużo obozowych książek. Każda z nich potrafiła poruszyć, zszokować. Tak samo było i z książką "Esesmanka". Prawdziwa historia Krwawej Brygidy - strażniczki obozowej.

Opis Wydawcy:

 Przerażająca historia Krwawej Brygidy – strażniczki w obozach: Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück, Majdanek, Płaszów, Gries-Bolzano i Mauthausen-Gusen


OD SIOSTRY CZERWONEGO KRZYŻA I NADZORCZYNI SS PO AGENTKĘ CIA I KANDYDATKĘ DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO.

Kariera obozowa Hildegard Lächert rozpoczęła się w Ravensbrück, ale pełnię swoich sadystycznych możliwości Lächert „zaprezentowała” dopiero na Majdanku, gdzie zyskała przydomek „Krwawa Brygida“. Potem trafiła na krótko pod skrzydła Kata z Płaszowa, Amona Götha, stamtąd przeniesiono ją do Bud i Rajska, które były podobozami Auschwitz-Birkenau. Ostatnie dni wojny spędziła „pracowicie” w Gries-Bolzano, gdzie dorobiła się nowego przydomku – „Tygrysica”, a na koniec trafiła do Mauthausen-Gusen. Jej historia powojenna jest równie ciekawa, bo złożyły się na nią – oprócz kolejnych procesów – romans z esbekiem, współpraca z CIA i start do Parlamentu Europejskiego z ramienia skrajnie prawicowej partii niemieckiej.

 

Trudno uwierzyć, że w człowieku może być tyle zła. Jak taka młoda, dwudziestokilkuletnia kobieta mogła być tak brutalna? Nam dzisiaj nie mieści się to w głowie, ale takie są fakty. 
Książka opowiada losy Hildegardy Lachert, młodej kobiety, która stała się strażniczką w obozach koncentracyjnych. Kobieta wyróżniała się niesłychaną brutalnością, a torturowanie więźniarek sprawiało jej niesłychaną przyjemność. Wyżywała się na nich fizycznie i psychicznie. Książka pełna jest relacji byłych więźniarek, które miały tego pecha, że na ich drodze stanęła właśnie ta strażniczka. Na uwagę zasługuje fakt, że strażniczki w obozach potrafiły z miłością odnosić się do swoich psów, natomiast w relacjach z drugim człowiekiem wychodziła z nich bestia. 
W tej książce możemy poznać życie Krwawej Brygidy od chwili, kiedy stała się strażniczką, jej pracę w obozach, ale także zobaczyć jak dalej żyła po wojnie. Myślę, że jest to doskonały scenariusz na film. 
Jeśli lubicie literaturę obozową, opartą na faktach i nie odstraszają Was sceny przemocy to książka powinna  Was zainteresować.  
A ja dziękuję Wydawnictwu Filia za możliwość jej przeczytania. 

Pozdrawiam



współpraca recenzencka

Komentarze

SEJF

:)