Nowości z Wydawnictwa MG

 Jakieś czas temu zawitały do mnie te trzy nowości z Wydawnictwa MG. Jak zawsze książki z tego wydawnictwa są pięknie wydane. I mamy tu historię kryminalną w powieści "Zagadkowa Księżna", którą już na blogu recenzowałam - TUTAJ. Mamy książkę biograficzną oraz klasyka literatury autorki "Małych Kobietek". Jest w czym wybierać, a te trzy pozycje to prawdziwa uczta czytelnicza:)



"Nastroje"

Książka pięknie wydana w twardej okładce. Dodatkowo jest to wydanie ilustrowane co zdecydowanie umila czytanie:) Język powieści jest bogaty, typowy dla XIX wiecznej literatury. Głowna bohaterka, Sylvia, ma różne nastroje i kaprysy. Niektórych może drażnić, ale też wzbudza sympatię. Sylvia jest wyraźną postacią, a podejmowane przez nią decyzje mają wpływ na jej dalsze losy. Co takiego wymyśli bohaterka? Czy będzie w życiu szczęśliwa? Przekonacie się czytając tę książkę :)

Opis Wydawcy:

Opowieść o emocjach, wyborach i ich konsekwencjach, badająca głębię kobiecej duszy.
Książka Nastroje autorstwa Louisy May Alcott została opublikowana po raz pierwszy w 1864 roku i jest jednym z mniej znanych, ale znaczących dzieł tej amerykańskiej pisarki, która zasłynęła głównie dzięki powieści Małe kobietki.
Główna bohaterka, Sylvia Yule, to młoda kobieta, która zmaga się z uczuciami wobec dwóch mężczyzn – Adama Warwicka i Geoffreya Moora, reprezentujących odmienne podejścia do życia i miłości. Warwick jest dziki, namiętny i impulsywny, natomiast Moor to uosobienie rozwagi, stabilności i czułości. Sylvia, pod presją swojego kapryśnego nastroju i emocjonalnych burz, podejmuje decyzje, które naznaczą jej życie na zawsze.
Książka bada różnorodne tytułowe „nastroje” Sylvii, które wpływają na jej relacje i decyzje życiowe. Opowiada o konfliktach wewnętrznych, kobiecej wolności i trudnych wyborach związanych z małżeństwem oraz miłością.
Nastroje są też interesujące ze względu na to, że Alcott wprowadza tu wątki feministyczne, podkreślając dążenie kobiet do niezależności emocjonalnej i intelektualnej. Książka spotkała się z różnorodnymi opiniami – niektórzy krytycy byli niezadowoleni z niekonwencjonalnych wniosków i postaw bohaterów, inni docenili Alcott za jej wnikliwość i odwagę w podejmowaniu trudnych tematów.



                                                                           " Lilka"
Maria Pawlikowska - Jasnorzewska we wspomnieniach i listach.
Kolejna książka pięknie wydana, ze zdjęciami, zapiskami, fragmentami listów. W niej mamy wypowiedzi znajomych poetki, ich wspomnienia z życia tej niezwykłej osoby. Bo Lilka, jak ją wszyscy nazywali, była niezwykła. W wieku sześciu lat już pisała swoje pierwsze wiersze. Miała zdolności do nauki języków. Była również uzdolniona plastycznie. Poetka, malarka. Kim tak naprawdę była Maria Pawlikowska - Jasnorzewska? Polecam lekturę tej książki fanom poetki ale nie tylko. Dowiecie się różnych ciekawych szczegółów z jej życia. Życia, które mogłoby być dłuższe... 

Opis Wydawcy:

Była i jest zjawiskiem poetyckim. Najpopularniejszą polską poetką wszech czasów. Nazywana poetką miłości, polską Safoną lub Safo słowiańską. W jej twórczości miłość ma wiele twarzy.

Jaka była ta poetka, dramatopisarka i malarka pochodząca ze słynnego rodu Kossaków? Jaką zachowali ją w pamięci najbliżsi, znajomi i przyjaciele? Jak zmieniła ją wojna i przymusowa emigracja? Kogo kochała, z kim się przyjaźniła? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w tomie wspomnień i listów Lilka zebranych i opracowanych przez Mariolę Pryzwan od lat zafascynowaną biografią i twórczością Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

Poetka udręczona wojną, biedą, tęsknotą za bliskimi, a w końcu ciężką chorobą nowotworową zmarła w Manchesterze 9 lipca 1945 roku w wieku 54 lat.



Wszystkie książki są godne uwagi,  a ja dziękuję Wydawnictwu MG za możliwość ich przeczytania:)

Którą książkę chętnie widzielibyście na swojej półce?

Pozdrawiam:)





współpraca recenzencka



SEJF

:)