Wrócę do ciebie po wojnie

 Książki na faktach są wyjątkowe. Prawdziwi bohaterowie, prawdziwe problemy, dramaty i radości. I nie zawsze wszystko kończy się szczęśliwie, życie bywa przewrotne. Opowieści z czasów wojny potrafią zaszokować, wzruszyć i po przeczytaniu takiej książki łatwiej docenić to co mamy. "Wrócę do ciebie po wojnie" z księgarni Tania Książka. 

Dramatyczne przeżycia Tolka, żołnierza pochodzenia żydowskiego, w czasach II wojny światowej

Opowieść napisana na podstawie wspomnień Naftalego Klingsa, nazywanego Tolkiem.

W sierpniu 1939 roku Tolek Klings zostaje powołany do wojska. W rodzinnej miejscowości pod Lwowem zostawia żonę Klarę i małego synka Juliusza. Obiecuje ukochanej, że niebawem do niej wróci. Podobnie jak jego koledzy wierzy, że wkrótce alianci przystąpią do wojny i koszmar szybko się skończy.

Klęska wrześniowa niweczy te nadzieje. Tolek decyduje się na brawurową ucieczkę z węgierskiego obozu. Od kary ratuje go niezwykła jak na tamte czasy umiejętność bezwzrokowego pisania na maszynie, dzięki której osiąga wysoką pozycję w szeregach administracji wojskowej. Z Brygadą Strzelców Karpackich przechodzi cały szlak bojowy – od Libanu przez Palestynę po Tobruk i Monte Cassino. Przy życiu trzyma go tylko obietnica złożona żonie i synowi oraz nadzieja, że jeszcze się zobaczą. 

Leon Silver, zięć Tolka Klingsa, zafascynowany historią teścia, namawia go na spisanie wspomnień. Wielogodzinne rozmowy o niezwykłym ładunku emocjonalnym, często prowadzone późno w nocy, zaowocowały powstaniem tej poruszającej książki.Już sam tytuł książki mnie zaciekawił. Jakiś żołnierz obiecuje swojej żonie, że po wojnie do niej wróci. I ta obietnica, i to, że w domu czeka na niego ukochana żona i synek Julian, daje mu sił. Tym żołnierzem jest Tolek Knigs, polski żołnierz żydowskiego pochodzenia. Razem z Tolkiem widzimy okropność wojny, przemierzamy z nim kraje od Egiptu aż do Włoch. Ale nie tylko wojna daje Tolkowi w kość. Również jako Żyd nie ma łatwo i musi mierzyć się z antysemityzmem, brakiem tolerancji w swojej armii. Niektórzy właśnie na Żydów zwalali winę, że to przez nich cała ta wojna. 

Książka wzrusza, ciekawi, ale też zmusza do myślenia. Czy na pewno Tolek dotrzyma obietnicy i wróci do żony po wojnie? Czy będzie jeszcze miał do kogo wracać? Te pytania towarzyszą podczas czytania książki i szybko chce się poznać na nie odpowiedź. Jeśli lubicie tematykę II wojny, to tę książkę musicie przeczytać.

Wiele innych ciekawych książek, które mogą być świetnym prezentem znajdziecie w dziale Nowości w Księgarni Tania Książka.

Wpis powstał we współpracy z księgarnią Tania Książka

PozdrawiamKomentarze

:)