Książki ziołami pachnące

 Seria pani Katarzyny Enerlich, którą rozpoczyna książka "Akuszerka z Sensburga" jest dosłownie pachnąca ziołami. Miałam przyjemność już wcześniej przeczytać drugą część czyli "Ziele Marianny" oraz "Dom na Wygonie". Ostatnio w moje ręce wpadły dwie części z tej serii czyli wspomniana już pierwsza "Akuszerka z Sensburga" oraz ostatnia część "Powrót do domu". 


Tak prezentuje się cała seria w kolejności wraz z krótkimi opisami z Wydawnictwa MG:



1. Akuszerka z Sensburga 


Stanisława, młoda kobieta z Mystkówca Starego w samym sercu Puszczy Białej, zbiera zioła i marzy o tym, by zostać pielęgniarką. Niestety, życie nie układa jej się tak, jak by tego chciała. Kiedy nagle umiera ukochany mąż Edmund, a na świat przychodzi córeczka Marianna, młoda kobieta musi stawić czoła nowym wyzwaniom i zapomnieć o marzeniach.

Niespodziewanie dla samej siebie zostaje akuszerką i pod okiem wiejskiej „babki” doskonali umiejętności lecząc ziołami. We wsi pojawiają się nowi sąsiedzi, przybyli z Prus Wschodnich i opowiadają jej o tej nieznanej krainie a w niej niewielkim mieście Sensburg (obecne Mrągowo), gdzie ludzie żyją zupełnie inaczej. Stanisława postanawia wyjechać z rodzinnej wsi i osiąść właśnie tam. Akurat w nieodległej od Sensburga wsi Eckertsdorf (dzisiejsze Wojnowo) planowane są obchody 100-lecia osadnictwa staroobrzędowców, a tamtejszy klasztor poszukuje akuszerki i zielarki, która mogłaby pomóc siostrze Galinie. Stanisława postanawia wybrać się w daleką podróż, która zmieni jej życie.

Powieść pachnie ziołami i jest przesycona prawdziwymi opowieściami mieszkańców Prus Wschodnich. Pokazuje świat wiejskich zielarek i akuszerek, który wprawdzie już odszedł, ale wciąż jeszcze powraca w ludzkich wspomnieniach.


  

2. Ziele Marianny


Kontynuacja Akuszerki z Sensburga. Podobnie, jak pierwsza część, powieść jest wysycona zapachem ziół, smakami Mazur i prostym życiem ludzi „z ziemi i z pór roku”. Marianna, córka Akuszerki, ucieka przed wojną na Mazury. Udaje jej się przeżyć, zaszytej głęboko w małej chacie w puszczy. Jednak już po wojnie przychodzi taki moment, że o mały włos nie traci życia. Marianna staje też przed wyborem – posłuchać serca czy intuicji? Czy miłość od pierwszego wejrzenia jest ważniejsza niż lojalność i gotowość do pomocy?
Razem z matką, pielęgniarką w mrągowskim szpitalu, uparcie realizują marzenia o zielarni w polskim już Mrągowie, choć nie jest to łatwe zadanie, są bowiem oskarżane o szerzenie ciemnoty i zabobonów.  Kobiety zbliżają się do
siebie i wspólnie odbudowują swoje życie. Bieda, niechęć do dawnych mieszkańców, którzy pozostali w mieście, traumy wojenne i powojenne, epidemie – temu wszystkiemu muszą stawić czoła.
Rok 1945 był na Mazurach rokiem wyjątkowo trudnym. Bezprawie, szaber i przemyt, przemoc i gwałty – od zaczyna się ta powieść. Ale ludzie mają swoje marzenia i wciąż kochają tak samo.

 


3. Dom na Wygonie


Dalsze losy kobiet z rodziny, której korzenie sięgają drewnianej chaty w sercu Puszczy Białej. Stanisława, Marianna, Nadzieja… kto jeszcze pojawi się w ich życiu? 

Akuszerka z SensburgaZiele Marianny i Dom na Wygonie to opowieści o trzech kobietach – bardzo różnych, a jednak tak samo silnych poprzez związek z Naturą. Jak ona – przetrwają każdy czas i zrobią wiele, by iść własną drogą.


 

4. Powrót do domu


Powrót do Domu to kontynuacja opowieści o akuszerce z Sensburga, przedwojennego Mrągowa. Główne bohaterki tej sagi: Stasia, Marianna, Nadzia i Basia podejmują wyzwania ponurej rzeczywistości stanu wojennego. Postanawiają zamieszkać razem w domu Stasi w Mrągowie, by w ten sposób być wzajemnie dla siebie podporą. Marianna wciąż jednak liczy na to, że wróci do Domu na Wygonie w Zełwągach i zacznie wreszcie realizować swoje marzenia. Po raz kolejny pojawia się miłość, która wnosi w jej życie jasność. Mimo to coraz częściej w jej myślach pojawia się jej pierwsza miłość – leśniczy Janek. Kim jest dziś, jak ułożyło się jego życie, czy ją jeszcze pamięta? Czy uda się tym dwojgu wreszcie spotkać się i przeżyć jeszcze raz tamtą Miłość?



Cała seria prezentuje się wspaniale. Te okładki są przepięknie dobrane, a ja uwielbiam piękne okładki. 

O czym jest ta seria? To książki o silnych kobietach, których przyszło żyć w trudnych czasach. W rzeczywistości po pierwszej wojnie, później druga wojna światowa. Czas powojenny, komunizm i w końcu wolna Polska. 
Bohaterki książki to kobiety, które wyróżniają się. Nie chcą żyć w schemacie, ale podążają za swoimi marzeniami. Praca staje się ich pasją. To zwykłe dziewczyny, które kochają, przeżywają wielkie porywy serca, ale również i wielkie tragedie. To kobiety takie jak każda z nas z wadami oraz zaletami. Które swym uporem oraz ciężką pracą potrafią wiele zdziałać. 
Bardzo serdecznie polecam Wam te książki. Książki, które wzruszą, rozśmieszą i sprawią, że zastanowimy się nas swoim życiem. 

Dziękuję Wydawnictwu Mg za możliwość poznania tych niezwykłych powieści:)

Pozdrawiam




współpraca recenzencka






Komentarze

SEJF

:)