Cena wolności

 Jaka jest cena wolności? Ile można poświęcić za wolność bliskiej osoby? Czy są jakieś granice? O tym przekonała się główna bohaterka Klara Tyszkowska w książce "Cena wolności".


Klara, chociaż żyje w trudnych czasach, w zniewolonym kraju, prowadzi dość beztroskie życie. Cała historia zaczyna się w 1904 r. Dziewczyna pochodzi z bogatej rodziny. Ma wszystko czego potrzebuje, jednak nie chce iść w życiu utartą ścieżką. Jest feministką i aktywistką, pracuje w gazecie "Bluszcz" oraz studiuje na tajnym  Latającym Uniwersytecie. Nie dla niej zamążpójście, rodzenie dzieci i zajmowanie się domem. Ona od życia chce czegoś więcej. Nie zwraca uwagi na swojego przyjaciela Jędrzeja, który świata poza nią nie widzi. Do czasu. Na skutek różnych zawirowań, Jędrzej trafia do niewoli rosyjskiej. Jego życie wisi na włosku. A Klasa dowie się wtedy ile będzie w stanie poświecić dla bliskiego mężczyzny. Dowie się jaka jest cena wolności. 

Uwielbiam książki Barbary Wysoczańskiej. Każda z niech to fantastyczna przygoda. Tak było i tym razem. Ależ w tej powieści emocji, wzruszeń i radości. Strasznie było mi szkoda Klary. Kompletnie nie rozumiałam zachowania Jędrzeja. Oczywiście pod koniec wszystko się wyjaśniło, ale do tego czasu czytelnik pozostaje w niewiedzy, a nawet złości do mężczyzny. 

Główna bohaterka wiele przechodzi, razem z nią możemy cieszyć się i płakać. Autorka opisuje życie w niełatwych czasach, czasach przed pierwszą wojną światową, a potem i wojenną rzeczywistość. Kobiety walczą o swoje prawa, czasami bezskutecznie. Jednak się nie poddają i dalej dążą do przodu, pomimo przeciwności. 

"Cena wolności" to piękna i wzruszająca książka. Książka o wielkiej miłości i walce kobiet. To powieść, której wprost nie da się odłożyć i szybko o niej zapomnieć. To również powieść, do której chętnie będę wracać. 

Dziękuję Wydawnictwu Filia za możliwość jej przeczytania:) 

Pozdrawiamwspółpraca recenzencka


Komentarze

SEJF

:)