"Ku wolności" recenzja książki i wyniki konkursu:)

 Życie pisze najlepsze scenariusze. Historie napisane przez życie są wyjątkowe, a historie wojenne szczególnie. Każdy człowiek, który żył w czasie II wojny światowej, ma szczególną historię. Na opowieściach tych ludzi powstała nie jedna książka lub film. Niektórym nie było dane opowiedzieć swojego życia, nie przeżyli. Za niektórych zrobili to inni. Sue Smethurst postanowiła opisać historie dziadków swojego męża. Historie ich miłości, ciężkiego wojennego życia oraz wielkiej ucieczki ku wolności.  Spędziła z babcią wiele godzin na niekończących się rozmowach. Owocem tych rozmów jest właśnie ta książka:) 


Od wydawcy:

Epicka opowieść o odwadze, nadziei, człowieczeństwie i niezłomnej miłości

Prawdziwa historia Mindli i jej męża Kubusia Horowitza – artysty słynnego Cyrku Braci Staniewskich – napisana przez nagradzaną i uznaną autorkę oraz dziennikarkę, Sue Smethurst, której mąż jest wnukiem bohaterów tej historii.

Mindla, próbując odnaleźć męża, którego wybuch wojny zastał poza Warszawą, zostaje aresztowana przez Rosjan w Białymstoku, a jej syn trafia do sowieckiego sierocińca.

Kubuś, który tymczasem wrócił do stolicy, dowiaduje się od teścia o jej wyjeździe i, gdy Niemcy zamykają cyrk, wyrusza na wschód, by odnaleźć swoją rodzinę.

Zaczyna się droga przez mękę…

Autorka z niezwykłym pietyzmem opisuje gehennę podróży przez Związek Radziecki, Bliski Wschód i Afrykę do wymarzonej Australii. Ta absolutnie wyjątkowa, prawdziwa historia jest świadectwem tamtych potwornych czasów, a jednocześnie hołdem złożonym wszystkim tym, którym nie udało się przetrwać

Książka podzielona jest na trzy części: przed wojną, wojna i po wojnie. Część wojenna jest najdłuższa. Mindla jako młoda dziewczyna poznaje artystę cyrkowego Kubusia i zakochuje się bez pamięci. Młodzi biorą ślub, ale nie mogą długo cieszyć się życiem małżeńskim. Wybucha wojna i zostają rozdzieleni. Po różnych dramatycznych przeżyciach małżonkowie w końcu się spotykają i rozpoczynają bardzo długą drogę ku wolności. 

Książka napisana jest prostym, zrozumiałym językiem, dzięki temu dobrze się ją czyta. Możemy zobaczyć jak w czasie wojny i na jakich zasadach funkcjonował cyrk. Jak artyści radzili sobie w tych trudnych i okrutnych czasach.

Na kartach tej książki mamy prawdziwą historię, bez koloryzowania, zmieniania faktów. Możemy poczuć strach bohaterów, te wszystkie emocje, które towarzyszyły im w tym okrutnym czasie. Strach o siebie, o rodzinę, o dziecko. Po takich książkach bardziej doceniam to co teraz mam. Doceniam to, że nie ma wojny.

Dziękuję Wydawnictwu Rebis za możliwość przeczytania tej książki. 

A na koniec wyniki konkursu. Dwa egzemplarze książki wygrywają:


abydoemerytury i Martyna

Gratuluję i poproszę o kontakt w sprawie wysyłki nagrody:)

Pozdrawiam



Komentarze

SEJF

:)