Nowości z Wydawnictwa MG

 Dzisiaj chcę przedstawić najnowsze książki z Wydawnictwa MG, które zasługują na uwagę. Każda książka inna, każda skrywa inną historię. A wszystkie tak ładnie wydane:)


"Oświęcim - pamiętnik więźnia" - ta książka jest wyjątkowa. Napisana została przez młodego chłopaka, nie znamy jego imienia, w 1941 roku od razu kiedy wyszedł z obozu. Pisał szybko, bo wiedział, że niedługo umrze, a chciał przedstawić całą prawdę, to wszystko co przeszedł w piekle. Kiedy skończył pisać swój pamiętnik, umarł. Książka nie jest gruba, 110 stron, czyta się błyskawicznie. Jest napisana prostym, zwyczajnym językiem, ale przedstawia dokładnie całe piekło obozowych więźniów. 

Opis Wydawcy:

Pamiętnik ten napisał dwudziestoletni chłopak, po zwolnieniu w 1941 roku z Oświęcimia w beznadziejnym stanie, z odbitą nerką. Impulsem do napisania go, według świadectwa najbliższych, było przede wszystkim żarliwe przywiązanie do pozostawionych w obozie towarzyszy. Każdego dnia wiele razy powracał do nich myślą i uznał, że utrwalenie wszystkich okoliczności obozowego męczeństwa jest obowiązkiem tego, który się wydostał, jakkolwiek nie miał żyć dłużej.

Naoczny świadek opisuje cały proces: od przypadkowego zatrzymania w ulicznej obławie, poprzez areszt, transport i umieszczenie w obozie. Przedstawia warunki życia, praktyki oprawców, kary, apele, głód i pracę. Pokazuje też relacje międzyludzkie, przykłady postaw heroicznych i zachowań niegodnych.




"Szeptucha" - historia przedstawia ludzkie wierzenia ,życie zwykłych prostych ludzi na wsi. Narratorką jest Olena, która posiada nadzwyczajny dar po swojej babce. 

W zagubionych wśród nadbiebrzańskich bagien Waniuszkach modlitwą i ziołami leczy stara Oleszczukowa. Kiedy niespodziewanie umiera, wieś oczekuje od jej wnuczki Oleny, że będzie kontynuowała rodzinną tradycję. Olena rezygnuje z marzeń o studiach medycznych i zostaje wioskową szeptuchą. 

Życie w Waniuszkach wciąż jeszcze opiera się na niewzruszonym fundamencie zasad, tradycji i Słowa Bożego. Wszystko ma tam swój ład, ludzie czynią to, co do nich należy, każdy wie, gdzie jest jego miejsce. Jednak nawet i do Waniuszek nieuchronnie nadciąga nowe

Legenda o tajemniczym pustelniku, który na uroczysku Łojmy zbierał popsute lalki i przybijał je do drzew, sprowadza do Waniuszek znanego filmowca z Warszawy, Alka Litwina. Olena pomaga mu odnaleźć ślady zagadkowego samotnika, uważanego przez okoliczną ludność za świętego. Choć szeptucha i reżyser żyją w dwóch zupełnie odmiennych światach, wspólne poszukiwania zbliżają ich do siebie. Olena znajduje w Alku przyjaciela i powiernika, z którym może się podzielić sekretami swojej sztuki lekarskiej i najskrytszymi myślami. Po raz pierwszy w życiu nie czuje się samotna…



"Staroświecka dziewczyna" 
Książka przepięknie wydana. Twarda okładka, dodatkowo w środku ilustracje. Warto mieć taki egzemplarz w swojej biblioteczce:)

Opis Wydawcy:

Polly Milton, dziewczyna z angielskiej prowincji, odwiedza w mieście zamożną rodzinę swojej przyjaciółki Fanny Shaw. Biedna Polly jest przytłoczona otaczającym ją tam przepychem, modnym stylem życia, drogimi ubraniami i zwyczajami, z którymi nigdy wcześniej się nie stykała. Przyjaciele Fanny ignorują ją ze względu na odmienne zachowanie i prosty ubiór, nawet sama Fanny nie może powstrzymać się od uważania jej czasami za dziwaczną. W końcu jednak serdeczność i życzliwość Polly podbijają serca wszystkich członków rodziny, a jej staroświecki sposób bycia daje im lekcję, której nigdy nie zapomną.
Sześć lat później, już jako dorosła dziewczyna, Polly wraca do miasta, aby zostać nauczycielką muzyki…


Te trzy nowości są godne uwagi. Która szczególnie wpadła Wam w oko? Jaką historię chcielibyście poznać?

Pozdrawiam


współpraca recenzencka 

Komentarze

SEJF

:)